Mezuniyet töreninde konuşan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yıldıray Topçu, "Mühendis, teorik bilgiyi insanlık yararına pratik bilgiye dönüştüren kişidir” dedi.

OMÜ Mühendislik Fakültesinin 2023-2024 akademik yılı 28. dönem mezuniyet töreni Kurupelit Kampüsü Yaşam Merkezi’nde yapıldı. Mezuniyet töreninde; Mühendislik Fakültesi bünyesindeki 10 bölümde eğitimlerini başarıyla tamamlayan yaklaşık 470 öğrenci mezun oldu. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştirilen Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yıldıray Topçu, "Mühendislik eğitiminin zekâ ve kişisel beceriden çok, düzgün ve sürekli çalışmayı gerektiren bir eğitim sistemi olduğunu aklınızdan hiç çıkarmayınız. Unutmayınız; mühendis, teorik bilgiyi insanlık yararına pratik bilgiye dönüştüren kişidir. İçinde bulunduğumuz bu tarih diliminde ve bu coğrafyada yaşadıklarımız, gördüklerimiz, hepimize mühendisliğin ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu gösterdi ve her geçen gün bu gerçeğin altı sürekli çizilmeye devam ediyor. Bugün burada insanlık ailesini temsil eden uluslararası öğrencilerimizle, gönül coğrafyamızdan kardeşlerimizle birlikte, insanlık onuruna ve haysiyetine yakışır daha iyi bir dünyanın mümkün olup olmadığı artık tamamen sizlere bağlı. Tüm insanlıkla beraber, milletimizi ve yurdumuzu hak ettiği düzeye çıkaracak eserlerin yapılmasında, bilgi ve görgünün yanında sağlam bir kişiliğin, kuvvetli bir iradenin ve geniş özverinin de rolünün büyük ve önemli olduğunu asla aklınızdan çıkarmayınız” ifadelerini kullandı.

'Tematik Tarım'a 6 il daha eklendi 'Tematik Tarım'a 6 il daha eklendi

Mühendislik Fakültesinden birinci olarak mezun olan Moro Umar Zakaria de bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Fakülte birincisi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Moro Umar Zakaria, ikincisi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü mezunu Buse Bakılan ve üçüncüsü Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu Şeymanur Demirtaş’a protokol üyeleri tarafından hediyeleri verildi. Daha sonra mühendislik yeminini eden mezunların keplerini fırlatmasıyla tören sona erdi.

Törene ayrıca; Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özcan, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Çetin Kurnaz ve Doç. Dr. Nihan Kaya, meslek odaları temsilcileri, akademisyenler, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Kaynak: iha